fbpx Головні болі - лікування, симптоми, результати, відгуки.
Медичний менеджер

Пн-Пт: с 9-00 до 18-00

+38 (044) 259-23-10

+38 (095) 274-89-17

Рецепшин

Сб-Нд: с 8-00 до 20-00

+38 (050) 425-21-72

Головні болі - Лікування
Лікування головного болю

Якщо у вас болить голова, негайно зверніться за консультацією!!!
(044)259-24-50
(044)259-22-24
Щоб безкоштовно отримати анкету для тестування головного болю, відправте e-mail за адресою: VertigoLabKoncha_Zaspa@inet.ua

Головний біль - хворобливе, неприємне відчуття в області від рівня орбіт до підпотиличної області, одна із найчастіших і універсальних скарг. Його наявність часто відображає не стільки неблагополуччя в самій голові, скільки в організмі в цілому.

Головний біль буває первинним і вторинним.

Первинний головних біль, лікування якого ефективно проводиться у санаторії "Конча-Заспа", характеризується тим, що навіть найретельніше обстеження не виявляє будь-яких органічних причин.

Вторинні (симптоматичні) прояви виникають внаслідок різноманітних захворювань внутрішніх органів, травм, порушення обміну речовин, отруєння, прийому, деякими ліками.

Слід пам'ятати, що речовина головного мозку не має больової чутливості. Больові відчуття виникають при подразненні рецепторів твердої мозкової оболонки, артерій, вен, м'язів, шкіри.

Лише у 5% випадків причиною можуть бути серйозні органічні захворювання. Але саме на їх виявлення потрібно звернути увагу в першу чергу.

Захворювання, які супроводжуються головним болем:

Раптовий, сильний головний біль характерний для крововиливів у мозку. Він супроводжується блювотою та іноді втратою свідомості. Також може виникнути параліч кінцівок.

  • Судинні захворювання головного мозку - одна з найпоширеніших причин.
  • Гіпертонічна хвороба. Болюче відчуття зазвичай виникає в потилиці, причому дуже часто рано-вранці. Чіткого зв'язку між появою головного болю та ступенем підвищення тиску зазвичай немає. Він виникає зазвичай при швидкому підйомі тиску.
  • Запалення судин (васкуліти). Постійний головний біль. Він виникає у скроневій і лобовій області у хворих старшого віку на фоні загальної слабкості, постійно підвищеної температури, зниження маси тіла. Біль часто посилюється вночі, особливо, якщо хворий проводить головою по подушці та торкаться хворобливої області.
  • Підвищення внутрішньо-черепного тиску. Головний біль може бути ранньою ознакою пухлини й абсцесу мозку, внутрішньочерепної гематоми й інших об'ємних утворень, а також водянки головного мозку. Біль найчастіше розлитий, але спочатку він може виникати в області розташування пухлини або іншого утворення. Головний біль виникає періодично, але пізніше стає постійним та залежить від положення тіла. Він супроводжується блювотою, посилюється при кашлі, чханні, нахилах голови, будить посеред ночі.
  • Зниження внутрішньо-черепного тиску. Зустрічається рідше. Причина - витікання ліквору (внутрішньо-черепної рідини) через дефекти в тканинах голови. Головний біль посилюється при вставанні і супроводжується нудотою, блювотою, запамороченням, шумом у вухах.
  • Оргазмічний (коітальний). Тимчасовий раптово виникаючий пульсуючий головний біль, що виникає у чоловіків під час статевого акту. Зазвичай триває декілька хвилин, але якщо він вперше виник під час статевого акту та зберігається декілька годин, необхідно виключити крововилив в мозок.
  • Здавлення нервів шийного відділу хребта. Запалення або остеохондроз хребта. Виникає у шийно-потиличній області, може поширюватися на лоб, скроні, плечі, руку. Може з'являтися з однієї або з двох сторін. Сторона болю зазвичай не змінюється. Посилюється при русі головою, тривалому перебуванні у незручній позі, при дотику до шиї, потилиці.
  • Запалення повітроносних пазух черепа (синусити). Гайморит, фронтит, етмоїдит. Біль в області чола, навколо очей. Супроводжується підвищенням температури, закладенням носа, почервонінням шкіри та болем при постукуванні в області ураженої пазухи. Майже завжди є гнійні виділення з носа. Біль посилюється в положенні лежачи, після сну, зменшується при стоянні.
  • Запалення суглоба нижньої щелепи. Біль виникає біля вуха, у м'язах при жуванні, позіханні, широкому відкриванні або стисканні рота.
  • Гостре підвищення внутрішньоочного тиску. Гостра закритокутова глаукома. Біль пульсуючий: в оці, в очниці, з почервонінням ока, порушенням зору, нудотою, блювотою.
  • Роздратування холодових рецепторів горла. При переохолодженні голови або ковтанні холодної їжі виникає короткочасний сильний біль біля очей, у носі, в горлі.
  • Біль після травми голови. Може зберігатися декілька місяців, декілька років. Супроводжується зниженням пам'яті, уваги, психічними розладами, запамороченням, нудотою, підвищеною стомлюваністю, порушенням сну. Біль розлитий, тупий, посилюється при фізичному навантаженні.
  • Інфекційні захворювання. Біль виникає при будь-якій інфекції. Супроводжується підвищенням температури. Також може виникать боль у м'язах і суглобах, загальна слабкість.
    Отруєння, порушення обміну речовин. Постійний тупий біль із нудотою, посиленим потовиділенням, проносом, болем у м'язах.
  • Головний біль при прийомі ліків. При прийомі судинорозширювальних препаратів, гормонів, антибіотиків. Головний біль рикошетний при передозуванні знеболюючими препаратами. Зменшення головного болю після відміни ліків — головна ознака лікарського головного болю.
  • Первинний головний біль — головний біль напруги та мігрені. Кластерний головний біль.
  • Індометацин — чутливий головний біль.

Головний біль напруги — найчастіший варіант, який відзначається більш ніж у 50-80% населення. Найчастіше у жінок. Біль легкий або помірний, триває від декількох десятків хвилин до декількох діб, не підсилюється при фізичній активності. Біль двосторонній, в потилиці, в лобі, давить та стискає, без блювоти. Хворим важко описати свої відчуття. Часто – це не біль, а відчуття тяжкості або тиску каски, обруча на голові.

Мігрень — виникає у підлітковому віці. Нападоподібна. Односторонній або двосторонній головний біль у лобовій, скроневій області, в очній ямці. Біль інтенсивний, пульсуючмй, з нудотою, блювотою, світлобоязню, звукобоязню, прагненням до спокою та ізоляції.

Кластерний головний біль — виникає у більш пізньому віці (30-50 років). Характеризується кластерним виникненням больового циклу: 1-3 напади на добу тривалістю 40-90 хвилин протягом 6-8 тижнів. Пізніше, через 4-6 міс., напади поновлюються із певною циклічністю та сезонністю. Біль суто односторонній, навколоочний, вкрай інтенсивний («суїцидальний»). Супроводжується почервонінням очей, носа, сльозотечею. Хворий постійно рухається, не може знайти собі місця.

Індометацин — чутливий головний біль. Це форма первинного головного болю з позитивною реакцією на індометацин. Біль зазвичай короткочасний та повторюється по декілька годин на день. Може бути одностороннім або двостороннім, спонтанним або провокуватися напруженням. Деякі пацієнти не реагують на індометацин, а позитивний ефект можуть викликати інші препарати, тому виокремлення цієї групи головного болю вельми умовне.

ДІАГНОСТИКА

Діагностика типу головного болю проводиться методом Пупіллуметрії. Не прямою ознакою головного болю служить реакція зіниць ока. Вони можуть розширюватися, звужуватися, мати різний діаметр. Піддослідним пропонується виконати ряд тестових вправ і рухів, під час яких проводиться пупілометрія (відеозапис реакції зіниць високоточними відеокамерами). Отримані дані про реакцію зіниць аналізуються спеціальною комп'ютерною програмою, яка визначає тип і характер головного болю. Це дає можливість індивідуально призначити необхідне й ефективне лікування.

ЛІКУВАННЯ

  1. Дієтичне харчування. Виключається із раціону жирна, смажена, гостра та солона їжа, вино, шоколад.
  2. Режим роботи та відпочинку. Нормалізація сну призводить до зникнення деяких типів головного болю. Мінімальний термін, при якому без вживання ліків нормалізується сон - 12-18 днів. Саме тому рекомендований термін перебування у санаторії - 12-24 дні.
  3. Медикаментозне лікування нападів головного болю підбирається індивідуально у кожному окремому випадку. Важливо відзначити, що застосування лікарських препаратів при лікуванні головного болю слабкої та помірної інтенсивності не рекомендується взагалі. Доведено необхідність купірування інтенсивного болю медикаментами. Застосування ж пігулок при слабкому та помірному болю голови замикає порочне коло, приводить до його хронізації.
  4. Бальнеотерапія — найбільш природний і звичний для нашого організму спосіб лікування болю голови. Саме водні процедури дають можливість одночасно впливати на різні органи та системи, на організм в цілому. Сучасні методики застосування лікувального душа, ванни, басейну дають можливість точно і безпосередньо впливати на біологічно активні зони. А поєднання гідролазерної терапії підсилює протибольовий ефект.
  5. Останніи часом застосування електрофототерапії для лікування головного болю у період нападу та без нападу відкриває нові можливості для повної відмови від медикаментів і хіміопрепаратів. Величезна перевага — швидкість впливу та тривалість ефекту. Так, наприклад, застосування електро-Lymphovision, в якості однієї процедури, дозволяє досягти повного зникнення болю голови на термін до одного місяця! А повний курс лікування — до одного року та більше.
  6. Кінезіотерапія — найбільш прогресивний та ефективний метод лікування, що дозволяє у найкоротші терміни позбутися головного болю. Загальна тредміл / вело-терапія сприяє перерозподілу крові до різних органів і тканин. Декомпресійна тракція різних відділів хребта і кінцівок дозволяє повністю позбутися від механічних причин виникнення болю без операції !!!! Ротаційна вестибуло-терапія допомагає нормалізувати підвищену біоелектричну активність головного мозку. Перевага наших сучасних установок — те, що вони повністю комп'ютеризовані, а контроль за станом пацієнта проводиться впродовж усього циклу лікування.
  7. Біо-енерго-інформ-терапія (біо-резонансна терапія, музико-терапія, психотерапія, йога, аутотренінг, ауторелаксація) — вкрай важлива для комплексного лікування головного болю. Унікальний апарат для біо-резонансного тестування та біо-резонансної терапії, який знаходиться у нас в санаторії, в ряді випадків дозволяє досягти повного одужання без допомоги інших методик.

ЯК ДО НАС ДОЇХАТИ

03131, м. Київ-84,
Столичне шосе, 215
ДП «Санаторій Конча-Заспа»

Від станції метро “Видубичі”
автобусом № 43,
маршрутним таксі: № 311, 313, 314.